افزایش بستری کودکان مبتلا به کرونا

افزایش بستری کودکان مبتلا به کرونا

متخصص کودکان بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) اظهار داشت: بستری کودکان مبتلا به کرونا در مراکز درمانی افزایش پیدا کرده و در مقایسه با افراد بزرگسال که واکسن تزریق کرده اند، گرفتار عوارض سخت تر این بیماری می شوند.


دکتر آینا ریاحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: در شرایط کنونی رعایت پروتکلهای بهداشتی به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و کودکان و سنین پایین تر بیشتر از سایر افراد گرفتار تبعات سخت بیماری کرونا می شوند.
وی عنوان کرد: هم اکنون واکسن تایید شده ای برای کودکان و سنین پایین تر ضد کرونا وجود ندارد و با عنایت به این که پروتکلهای بهداشتی توسط کودکان جدی گرفته نمی شوند و حتی کودکان زیر دو سال اجازه ماسک زدن ندارند، بیشتر درگیر کرونا با علایم گوارشی، پوستی و تنفسی می شوند.
این پزشک افزود: متاسفانه خانواده ها هم مسائل بهداشتی را کمتر رعایت کرده و امکان دارد ناقل بیماری کرونا باشند که کودکان خویش را در معرض خطر مبتلا شدن به کرونا قرار می دهند و شدت علایم این بیماری در آنها طیف وسیعی دارد.
به گفته ریاحی، استفاده از ماسک، شست وشوی دستها ضروریست و جدی گرفتن عدم ابتلای کودکان در این شرایط مهم بوده و والدین الگوی مناسبی برای آنها هستند.
مصرف بی رویه آنتی بیوتیک تاثیری در کرونا ندارد
این متخصص کودکان خاطرنشان کرد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک تاثیری در بهبودی کرونا ندارد و همکاران پزشک باید در این حوزه دقت کنند و استفاده از رمدسیدیر هم باید در شرایطی که بیمار احتیاج دارد تجویز شود.
به گفته ریاحی، مشاهده می شود نوزادان هم بر اثر مبتلا شدن به کرونا در مراکز درمانی بستری می شوند که باید استفاده از داروهای کرونا تحت شرایط خاص تجویز و بی رویه استفاده نشود.
ریاحی عنوان کرد: متاسفانه بی توجه به هشدارها و سفارش های مسئولان بهداشت کشور، موج عظیمی از مردم به شهرهای مختلف سفر می کنند که سبب انتقال ویروس کرونا شده و زنجیره وار بیماری را به یکدیگر انتقال می دهند.
وی تصریح کرد: استفاده از ماسک، شست وشوی دستها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده، پرهیز از تجمعات بخصوص در فضاهای بسته ضروری بوده و اگر افراد علایم شدیر کرونا را داشتند باید به مراکز درمانی سریع رجوع کنند.
ریاحی اضافه کرد: تسریع در واکسیناسیون عمومی ضد کرونا بسیار لزوم دارد و با این اقدام میتوان بار مرگ و میر و میزان بستری ها را در مراکز درمانی کم کرد.
کرونا تابحال با جهش های مختلف شامل آلفا، بتا و گاما داشته و به اذعان متخصصان دلتا جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس بوده و بر مبنای نتایج تحقیقات پزشکی، کرونا دلتا ۵۰ تا ۶۰ درصد نسبت به جهش های قبلی بیشتر مسری است.
تب یکی از علائم مهم مبتلا شدن به کرونا هندی است و سردرد، سوزش گلو و آبریزش بینی از دیگر علائم متداول آن هستند و در افراد جوان علایم مبتلا شدن به ویروس دلتا امکان دارد به شکل یک سرما خوردگی شدید بروز کند و با بروز علایمی چون سرفه، تنگی نفس، خستگی بدون دلیل و یا از دست دادن حس بویایی و چشایی تشدید شود.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایران این روزها خیز پنجم کرونا را سپری می کند و این خیز از آغاز تیر ماه از جنوب کشور به مرکز کشور شروع شد.
از زمان انتشار کرونا در ایران (اسفند ۹۸) تا کنون بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان جان خویش را از دست داده اند.


1400/05/29
14:15:26
5.0 / 5
701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سلامت