لزوم استفاده از ظرفیت های قانونی در جهت ارتقای سلامت مردم

لزوم استفاده از ظرفیت های قانونی در جهت ارتقای سلامت مردم

به گزارش سلامت عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی استفاده از ظرفیت های قانونی سازمان نظام پزشکی را در جهت ارتقای سلامت مردم ضروری دانست.


اشکان آذر کیش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: طی ۵ سال قبل یکسری از این ظرفیت ها جنبه اجرایی بیشتری به خود گرفت که مهم ترین آن، تعیین حدود و صلاحیت های حرفه ای حرف پزشکی بود.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: پس از اینکه اعضای کمیسیون ملی تعیین صلاحیت حرف پزشکی و شورای معین آن تعیین و مورد تأیید وزیر بهداشت قرار گرفتند، دبیرخانه این کمیسیون در نظام پزشکی قرار گرفت و در واقع یک نقش حاکمیتی در تعیین حدود و صلاحیت های حرف مختلف پزشکی را بر عهده دارد.

آذرکیش اظهار داشت: یکی دیگر از ظرفیت های نظام پزشکی بحث نسخه الکترونیک است که هرچند حالا به روش اجرای طرح نسخه الکترونیک ایراداتی وارد است اما با عنایت به این که اصلاحاتی در حال انجام می باشد امیدواریم در آینده سازمان نقش پر رنگ تر و مؤثرتری در اجرای آن ایفا کند.

وی، هدف از ایجاد نسخه الکترونیک را دسترسی پزشکان به پرونده های الکترونیک بیماران، خارج شدن از حالت نسخه نویسی سنتی، تسریع و بهبود مکانیزم های اقتصاد سلامت عنوان نمود.
این فیزیوتراپیست خاطرنشان کرد: امیدواریم این طرح، با رفع ایرادات آن، به زودی اجرایی شود چونکه در دراز مدت به نفع نظام سلامت و اقتصاد کشور خواهد بود و حقوق مردم هم بهتر رعایت می شود.

عضو هیأت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران اظهار داشت: نظام پزشکی به لحاظ ساختاری به این طرح ورود کرده و نظرات خودش را عرضه کرده و یکسری پیشرفت هایی حاصل شده و امیدواریم این قضیه ادامه دار باشد تا بتوانیم در شورایعالی بیمه سلامت بحث هایی که حول محور مشکلات تعرفه ای با بیمه ها وجود دارد در کنار همین نسخه الکترونیک حل شود و طبیعتاً حضور نمایندگان مختلف در سازمان در این حوزه خیلی مهم می باشد.

عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: سازمان نظام پزشکی ظرفیت های بسیاری دارد و اخیراً در حیطه تبلیغات موسسات پزشکی و پیشگیری از مداخلات گروه های فاقد صلاحیت در حیطه درمان هم اتفاقات مثبتی انجام شده و توافق هایی صورت گرفته که کارگروه تبلیغات پزشکی و هر گونه تبلیغات حوزه سلامت در رسانه که بخواهد اتفاق بیافتد باید مجوز از کارگروه تبلیغاتی بگیرد که دبیرخانه اش در سازمان نظام پزشکی قرار دارد و این اتفاق از آغاز سال افتاده و در شرف تدوین آیین نامه ها هستیم و این کار به ارتقای سلامت مردم کمک می نماید.

وی اظهار داشت: شاهد می باشیم در برنامه های تلویزیونی و رادیویی و سایر رسانه ها، افرادی تبلیغ می شوند که فاقد صلاحیت هستند و سبب گمراه شدن مردم می شوند.

آذر کیش عنوان کرد: نقشی که سازمان نظام پزشکی در حیطه رسیدگی به تبلیغات پزشکی دارد پذیرفته شده و کارگروه دبیرخانه هم در سازمان است و سایتی درحال طراحی است که بزودی رونمایی می شود و امیدواریم این کار به زودی اجرایی شود که این کار سبب حفظ صیانت از حقوق مردم و جامعه پزشکی است و از گمراه شدن و احیاناً تبلیغات نادرستی که در حیطه سلامت وجود دارد و صدمه های جبران ناپذیری بعضاً ایجاد می کند، می تواند جلوگیری نماید.

او در آخر اضافه کرد: امیدوارم در دوره جدید فعالیت سازمان نظام پزشکی، مواردی که مغفول مانده اجرایی شود. زیرا، اگر این اتفاق بیافتد میتوان گفت سازمان نظام پزشکی یک نهاد صنفی با یک اقتدار خوب و برگرفته از جامعه پزشکی است برای رسیدگی به اهدافش که شامل سلامت مردم و صیانت از حقوق صنفی است، قدم برداشته است.


1400/04/23
18:01:23
5.0 / 5
894
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سلامت